Ciemny motyw Jasny motyw

Planując event online, masz do dyspozycji dwie najpopularniejsze możliwości wykreowania scenografii: green screen lub ekran diodowy. Zastanawiasz się nad tym, która z tych technologii sprawdzi się w Twoim przypadku? Przedstawiamy ich krótkie porównanie, które ułatwi Ci wybranie tej najlepiej pasującej do specyfiki wydarzenia, które organizujesz.

Zalety i wady green screena

Choć obróbka materiału kręconego na green screenie wymaga zastosowania ultranowoczesnej i zaawansowanej technologii, sama zasada działania jest prosta. Stajesz na zielonym tle, które później jest wycinane i zastępowane innym obrazem czy filmem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Jak właściwie działa technologia green screen i wirtualnej scenografii?

Mimo tego, że nie sposób nie docenić możliwości tej technologii – chociażby przyglądając się filmowym hitom na dużym ekranie – wiele osób wciąż czuje pewną obawę przed używaniem jej podczas wirtualnych eventów. Dlaczego?

Gdy stają na scenie na eventach tradycyjnych, za plecami mają wielki ekran, na którym mogą wskazywać poszczególne elementy i łatwo dopasowywać własne ruchy do zmian wyświetlanego obrazu. W studio green screen dzieje się to jednak na tle zielonej ściany, więc muszą sobie wyobrazić, co dokładnie znajduje się z tyłu. Nie każdy jednak ma świetną wyobraźnię, szczególnie w tak stresującej sytuacji jak publiczne przemawianie.

W rzeczywistości nie jest to tak trudne, jak wygląda. Dokładny projekt wirtualnej scenografii dostajesz do wglądu z wyprzedzeniem i masz czas na to, by się z nim zapoznać. Z kolei podczas realizacji masz przed sobą ekrany podglądowe, na których na żywo widzisz pełną scenografię, w której się znajdujesz. Masz również podgląd prezentacji, jeśli w danej chwili ją prowadzisz – dokładnie tak, jak na scenie tradycyjnego eventu.

Wybór green screena do przeprowadzenia wydarzenia online niesie za sobą znacznie więcej korzyści, spośród których najważniejsze prezentujemy poniżej.

studio green screen realizacja

Nieograniczone możliwości animacyjne

Technologia green screen zapewnia cały wachlarz opcji, jeśli chodzi o wyświetlanie tła. Zamiast zielonej ściany, którą masz za plecami, może się pojawić dowolny obraz czy film. Masz swoje ulubione miejsce, w którym zwykle organizowałeś tradycyjne wydarzenia, albo takie, w którym zawsze chciałeś je zorganizować, ale nie było takiej możliwości?

Teraz nie musisz czekać na wolny termin, gdyż możesz stworzyć jego wirtualną replikę. Jeśli chcesz, możesz nawet prowadzić event z rajskiej plaży, a generowane komputerowo fale będą wyglądać jak żywe. Co więcej, możesz też wrzucić na tło spersonalizowane animacje stworzone specjalnie na Twoje potrzeby.

Elementy wirtualnej scenografii mogą się pojawiać zarówno za Tobą, jak i z boku czy z przodu. Okazuje się to przydatne chociażby w sytuacji, gdy odpowiadasz na pytania uczestników spotkania – wyświetlisz je przed sobą i będziesz odnosić się do nich po kolei. Możesz też pokazać obok siebie trójwymiarowy wizerunek produktu, którego zalety właśnie omawiasz.

Dowolna wielkość wirtualnego tła

O ile ekran diodowy ma określoną szerokość maksymalną, o tyle możliwości green screena są pod tym kątem nieograniczone. Dla przykładu, będąc w studio o powierzchni 25m², możesz przenieść się do przestrzeni wielokrotnie przekraczającej ten metraż – dzięki wirtualnej scenografii 3D.

Wielokrotne zmienianie scenografii podczas eventu

Wymiana pełnej scenerii na evencie stacjonarnym czy tym prowadzonym z wykorzystaniem ekranu LED jest czasochłonna i droga. W końcu wiąże się z koniecznością rozmontowania starej sceny i zamontowania nowej od zera. Technologia green screen umożliwia wielokrotne modyfikowanie całej wirtualnej scenografii w ciągu jednego eventu. Wystarczy kilka sekund, by za Twoimi plecami pojawiła się zupełnie nowa wirtualna scenografia, którą możesz zmienić na inną w dowolnym momencie jednym kliknięciem realizatora.

Zdalne połączenie z innymi osobami

Osoby, z którymi chcesz porozmawiać w wirtualnym studio, wcale nie muszą stać koło Ciebie. Mogą znajdować się nawet na drugim końcu świata. O ile staną na green screenie, będzie możliwe wbudowanie ich w obraz w taki sposób, by wyglądało to zupełnie jak gdyby stały tuż przy Tobie. Przy odrobinie wprawy możesz nawet wirtualnie podać im dłoń czy poklepać po plecach.

Niższe koszta

Wbrew pozorom przygotowanie eventu na green screenie jest tańsze niż wykorzystane w tym celu wielkoformatowego ekranu LED. Dlaczego? Całą scenografię, niezależnie od jej wielkości, przygotowujesz komputerowo i nie musisz jej fizycznie budować. Sama obsługa wydarzenia online nie wymaga zatem pracy wielu osób, a zaledwie kilku.

Co warto wiedzieć o ekranie diodowym?

Choć jeszcze niedawno to green screen był rozwiązaniem cieszącym się największym uznaniem filmowców, na rynku pojawił się godny przeciwnik – wielkopowierzchniowy ekran diodowy. A wykorzystanie go do nakręcenia disneyowskiego hitu “The Mandalorian” to dowód na to, że przy użyciu tej technologii można osiągnąć porównywalny efekt jak w przypadku “zielonej ściany”. A jak to wygląda w odniesieniu do wydarzeń organizowanych w przestrzeni online?

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ekrany diodowe to po prostu wielkie telewizory – takie, jakie są Ci doskonale znane, gdyż często korzystałeś z nich podczas eventów stacjonarnych. Nic dziwnego, że czujesz się w takim otoczeniu naturalnie i odnajdujesz znacznie łatwiej niż na zielonym tle. Widzisz na własne oczy to, co wyświetla się na ekranie, zatem łatwo przychodzi Ci zgranie z obrazem w tle tego, co robisz.

Prowadzenie eventu online przy użyciu ekranu diodowego nie wymaga od Ciebie w zasadzie żadnych specjalnych umiejętności czy wcześniejszego przeszkolenia. Jeśli przemawiałeś wcześniej na tradycyjnych wydarzeniach czy konferencjach, na pewno sobie poradzisz.

I na tym w zasadzie kończy się przewaga wielkopowierzchniowych ekranów diodowych nad green screenem. Warto mieć też na uwadze ich wady, takie jak:

Konieczność obudowania ekranu pełną scenografią stacjonarną

Jeśli nie stworzysz fizycznego studio dookoła ekranu, to uczestnicy spotkania zobaczą Cię na tle wielkiego telewizora, który stoi na środku pustej przestrzeni. Musisz więc znaleźć odpowiednio duże miejsce, zbudować w nim fizyczną scenę (np. taką jak na stacjonarnym evencie) i dopiero na niej zainstalować ekran.

Widoczność pikseli

Choć ultranowoczesny i duży, to jednak ekran LED wciąż wykorzystuje piksele, a te mogą być widoczne po przybliżeniu kamery.

Duży zespół obsługujący

Skoro ekran diodowy wygląda zupełnie tak, jak na “prawdziwej” konferencji, do jego obsługi potrzeba równie dużej liczby osób zajmujących się m.in. światłami, multimediami i sterowaniem samą diodą. Trzeba też pamiętać o dodatkowym zespole od transmisji online.

Wyższa cena

Już sam wynajem ekranu diodowego jest droższy niż w przypadku green screena, a do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt pracy wszystkich osób zaangażowanych w jego obsługę i zbudowania fizycznej scenografii.

Co wybrać – green screen czy ekran diodowy?

Wybierając pomiędzy green screenem a ekranem diodowym w wersji maxi warto mieć na uwadze jedną kwestię. Dzisiejsze eventy online mogą, ale wcale nie muszą być dokładnym przeniesieniem tych stacjonarnych do strefy wirtualnej w skali 1:1.

Nowoczesne technologie, takie jak green screen, pokonują większość ograniczeń dotyczących efektów specjalnych na eventach tradycyjnych i zapewniają możliwości, o których mogą tylko pomarzyć ich operatorzy. Korzystając z nich, masz więc szansę nie tylko pokazać uczestnikom wydarzenia to, co już znają, lecz zapewnić im zupełnie nowy wymiar spotkania online – znacznie atrakcyjniejszy wizualnie i bardziej perswazyjny.

Na zakończenie prezentujemy Ci tabelę z podsumowaniem najważniejszych zalet i wad obu tych rozwiązań z punktu widzenia osoby organizującej event online. Sprawdź, czy ułatwi Ci to podjęcie ostatecznej decyzji!

Wciąż trudno Ci wybrać, które rozwiązanie będzie lepsze dla Twojego eventu online? Studio Stream Space zapewnia dostęp do obu. Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci w podjęciu trafnej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły