Ciemny motyw Jasny motyw

Co możesz zyskać dzięki wprowadzeniu streamingu do standardowych działań marketingowych? Zbudujesz wiarygodny wizerunek eksperta, zwiększysz zaangażowanie konsumentów, a nawet poprawisz rozpoznawalność marki. Oto 7 sposobów na to, jak zastosować streaming w marketingu, by było to skuteczne, nienachalne i spójne z pozostałymi działaniami na rzecz marki.

Prezentacja produktów w czasie rzeczywistym

Zgodnie z raportem E-commerce w Polsce 2020 przeprowadzonego przez Gemius dla e-Commerce Polska, sklepy internetowe wciąż zmagają się z tzw. efektem ROPO. Polega to na tym, że klienci co prawda wyszukują informacje o produkcie w sieci, jednak decydują się na zakup stacjonarnie.

Zjawisko to dotknęło również Twój biznes? Live streaming może stać się narzędziem, które pomoże Ci z nim walczyć. W jaki sposób? Możesz zaprezentować swoje produkty na żywo, w czasie rzeczywistym – pokazując je w dziennym oświetleniu, z różnych ujęć, a najlepiej na naturalnej modelce, z którą może się utożsamić klient.

Doświadczenia z takiego przedstawienia produktu są znacznie bardziej zbliżone do tych towarzyszących chodzeniu po sklepach niż patrzenie na idealnie wykadrowane zdjęcie na stronie. To w połączeniu z wygodą, jaką niesie za sobą kupowanie online, może zmniejszyć odsetek osób wykorzystujących Twój sklep internetowy jedynie do researchu przed “prawdziwymi zakupami”.

Tutoriale w transmisji na żywo

Edukowanie klientów będzie skuteczniejsze i efektywniejsze niż dotychczas, jeśli wykorzystasz do tego live streaming. W ten sposób możesz przeprowadzić branżowy webinar, zaprezentować instrukcję użytkowania produktu, a nawet stać się inspiracją i pokazać przykładowe efekty jego zastosowania. To ostatnie sprawdzi się chociażby w branżach beauty i fashion, gdyż stanowi świetną okazję do przedstawienia przykładowych stylizacji i makijaży wykonanych przy użyciu produktów marki.

Stosując streaming w marketingu, możesz też wspomóc działania mające na celu zwiększenie sprzedaży Twoich produktów i usług. Jeśli klienci zauważą, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie i oferujesz im wsparcie także po zakupie, chętniej się na to zdecydują.

Event w formie relacji na żywo

Paraliż branży eventowej po wybuchu pandemii koronawirusa spowodował ogromny wzrost popularności eventów online, która na pewno nie zniknie z dnia na dzień po uspokojeniu sytuacji pandemicznej. Znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że tradycyjne wydarzenia coraz częściej będą przybierać formę hybrydową, czyli odbywać się jednocześnie i stacjonarnie, i w sieci pod postacią transmisji na żywo.

Jakie zalety niesie za sobą skorzystanie z hybrydowego modelu? Zgromadzisz na evencie znacznie szersze grono niż zazwyczaj, gdyż internet umożliwi wzięcie w nim udziału tym osobom, które dzieli od Ciebie dużo kilometrów. Nowoczesne technologie służące do transmisji oraz green screen pozwalają na zorganizowanie wszystkiego w taki sposób, by doświadczenia płynące z wirtualnego uczestnictwa w wydarzeniu były jak najbardziej realistyczne.

live streaming infografika
Kliknij, aby powiększyć

Jak wypromować swoją markę osobistą poprzez streaming?

Influencerzy są ekspertami w tym, jak tworzyć i wspierać swoją markę personalną poprzez social media, a jednym z ich ulubionych narzędzi do osiągania tego celu jest live streaming. Dzielenie się na żywo fragmentami prywatnego życia zapewnia fanom poczucie bliskości z osobami obserwowanymi na Instagramie czy YouTubie i ułatwia utożsamianie się z nimi. Jeśli szukasz sposobu na zmniejszenie dystansu między Twoją marką osobistą a potencjalnymi klientami, live streaming może się okazać narzędziem, które Ci w tym pomoże.

Ocieplenie wizerunku firmy – live streaming zza kulis

Oficjalna komunikacja firmy często różni się od tego, co dzieje się w jej siedzibie. Korzystając umiejętnie ze streamingu, możesz ocieplić ten nieco chłodny, profesjonalny wizerunek i pokazać, jak wygląda codzienne życie osób, które w niej pracują. Jak to zrobić?

Pokaż na żywo sposób powstawania produktu bądź jego przygotowywania do wysyłki, zaprezentuj burzę mózgów towarzyszącą powstawaniu nowych pomysłów albo przedstaw pracowników, którzy mają wpływ na to, co otrzymuje klient. Możesz też pokazać życie poza pracą – np. przerwy na kawę czy wspólne wyjścia integracyjne – pod warunkiem, że pracownicy nie mają nic przeciwko temu. Im bardziej realistyczne ujęcia, tym mniejszy dystans między konsumentem a marką.

Akcje promocyjne w mediach społecznościowych

Konkursy organizowane w mediach społecznościowych cieszą się zawsze ogromnym zainteresowaniem. Skuszeni wizją wygranej ludzie chętnie udostępniają posty konkursowe, zapraszają do zabawy znajomych i wymyślają kreatywne odpowiedzi na zadane pytania.

Co może się stać, jeśli przeprowadzisz taki konkurs w ramach transmisji na żywo? Zaangażowanie może być jeszcze większe, bo do chęci realizacji dojdzie jeszcze czynnik walki z czasem podczas eventu odbywającego się w czasie rzeczywistym. Choć organizacja takiego przedsięwzięcia może być sporym wyzwaniem, efekt na pewno Cię zaskoczy.

Dobrym pomysłem może też okazać się wprowadzenie elementów live streamingu do akcji promocyjnych. Możesz np. przeprowadzić losowanie zwycięzców na oczach widzów albo ogłosić wygranych i zaprezentować nagrody podczas wcześniej ogłoszonej transmisji na żywo.

Podtrzymywanie kontaktu z klientami poprzez transmisje na żywo

Tradycyjne odpisywanie na komentarze w social mediach i udzielanie wsparcia telefonicznego to formy kontaktu lubiane przez klientów ze względu na możliwość uzyskania szybkiej odpowiedzi na nurtujące pytania dosłownie na chwilę przed dokonaniem zakupu. Korzystając z live streamingu, zapewniasz im trzecią opcję w postaci możliwości zadawania pytań w czasie rzeczywistym, na które odpowie ekspert znajdujący się na wizji.

Q&A to forma wykorzystywana najczęściej przez influencerów i prelegentów różnych wydarzeń, np. konferencji online, którzy stosują ją do podtrzymywania kontaktu ze swoimi odbiorcami czy widzami. Dają im możliwość zadawania pytań na żywo i odpowiadają na wybrane, nie tylko zaspokajając ich ciekawość, lecz również pokazując prawdziwe reakcje na to, co przeczytali. To z kolei poprawia ich wiarygodność w oczach osób, które nie znają ich osobiście.

Wykorzystując Q&A i live streaming w marketingu nie tylko przybliżysz swoją firmę do potencjalnych klientów, lecz również zbudujesz wizerunek eksperta w swojej branży. Dlaczego? Osoby zadające pytania zobaczą, że odpowiadająca na nie osoba jest na tyle kompetentna, że jest w stanie pomóc im na żywo, bez korzystania z żadnych podpowiedzi poza kadrem. Efektem tego będzie większe zaufanie do marki, która jest ekspertem w swojej dziedzinie.

Live streaming można wpleść w marketingowe działania na wielu polach, aby zwiększyć ich skuteczność i jeszcze celniej dotrzeć do potencjalnych klientów. Możliwości jego zastosowania jest tak wiele, że z pewnością znajdziesz pasującą do Twojego modelu biznesowego. Do wyboru masz różne narzędzia służące do transmisji online, takie jak Facebook Live Video, Google Hangouts. Możesz też skorzystać z platformy do eventów online, która umożliwi nie tylko zorganizowanie wydarzenia online, ale również wykorzystanie Q&A oraz innych interakcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły