Ciemny motyw Jasny motyw

Choć szkolenia czy prezentacje online w formie webinarium są znane nie od dziś, w dobie pandemii i globalnego lockdownu jeszcze bardziej zyskały na popularności i niejako zastąpiły eventy stacjonarne oraz spotkania 1:1. Zastanawiasz się nad tym, czy wciąż warto inwestować w tworzenie webinarów? Oto 7 powodów, które Cię do tego przekonają.

Tworzenie bazy adresów e-mail

Webinary to świetny sposób na pozyskiwanie nowych leadów sprzedażowych. Wystarczy tylko przygotować materiały promocyjne, wykorzystać social media i inne kanały do znalezienia potencjalnie zainteresowanych osób i… czekać na spływanie kolejnych zgłoszeń.

W ten sposób możesz łatwo zbudować bazę mailową, która posłuży Ci do promowania kolejnych działań. Dzięki temu w przyszłości poinformujesz uczestników webinaru o planowanych eventach, nowych produktach albo aktualnych promocjach.

Docelowo możesz wykorzystać zdobyte w ten sposób informacje do stworzenia zaangażowanej społeczności zainteresowanej konkretną dziedziną. Z czasem to właśnie od uczestników wcześniejszych szkoleń mogą wychodzić pomysły na kolejne webinary. W oparciu o tę grupę możesz też stworzyć persony ułatwiające wyszukiwanie osób, które mógłbyś zaprosić na swój kolejny webinar.

Dotarcie do szerokiego grona odbiorców

W przypadku szkoleń stacjonarnych musisz liczyć się z tym, że nie każdy potencjalny zainteresowany będzie mógł dotrzeć na miejsce. Może mu w tym przeszkodzić duża odległość, brak czasu w określonym terminie albo jakieś zdarzenie losowe. Przy organizacji webinarów przestaje Cię to ograniczać, gdyż niemal każdy może w nim wziąć udział – potrzebuje jedynie dostępu do internetu i wolnej chwili.

Zazwyczaj celujesz w lokalną grupę odbiorców? Webinar pozwoli Ci ją rozszerzyć na obszar całej Polski, a nawet większy. Jeśli przeprowadzisz szkolenie online w języku angielskim, możesz zaprosić na nie uczestników z całego świata, dzięki temu zyskując leady również poza granicami kraju.

Organizując webinary, możesz też częściowo przenieść do online’u biznes, który do tej prowadziłeś wyłącznie offline. To świetny sposób na zwiększenie skali działalności Twojej firmy i wypróbowanie nowych kanałów dotarcia do potencjalnych klientów – odpornych na czynniki zewnętrzne uniemożliwiające prowadzenie działalności w tradycyjnej, stacjonarnej formie.

Powody, dla których warto zorganizować webinar

Źródło: Webinary w 2019 vs 2020 roku – raport

Podtrzymanie relacji z obecnymi klientami

Pozyskanie leadu i nawiązanie relacji z klientem wcale nie oznacza, że zostanie z Tobą na zawsze. Aby zachęcić go do dalszego korzystania z Twoich usług albo do kupowania Twoich produktów, powinieneś przez cały czas pokazywać mu, że jest dla Ciebie ważny. W jaki sposób?

Możesz zorientować się w jego potrzebach, a następnie zaprosić na webinar, na którym przekażesz mu przydatną wiedzę. Co prawda w ten sposób nie uda Ci się zdobyć nowych leadów, ale podtrzymasz te już posiadane i zbudujesz wieź między klientem a swoją marką, a to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Budowanie wizerunku eksperta poprzez webinary

Jeśli Twój webinar zostanie dobrze przyjęty przez uczestników, będą Cię postrzegać jako źródło sprawdzonej wiedzy branżowej. Z czasem, gdy liczba Twoich szkoleń online zwiększy się o kolejne pozycje, które również zostaną pozytywnie ocenione przez odbiorców, masz szansę stać się ekspertem z danej dziedziny, czyli osobą, z której zdaniem warto się liczyć. Co zyskasz dzięki temu?

  • Większą liczbę osób zainteresowanych wzięciem udziału w Twoich webinarach.
  • Zaproszenia na branżowe eventy, na których możesz nawiązywać biznesowe znajomości.
  • Renomę w oczach potencjalnych klientów, którzy czują się pewniej, kupując produkt czy usługę od eksperta, czyli osoby z dużym doświadczeniem.

Bezpośredni kontakt z uczestnikami webinaru

Gdy dzielisz się wiedzą przez internet w sposób tradycyjny – np. poprzez artykuły branżowe czy e-booki – nie zawsze wiesz, kto jest po drugiej stronie. W przypadku webinarów online sytuacja wygląda podobnie jak na wydarzeniach stacjonarnych. Masz przed sobą odbiorców, którzy mogą zadać Ci pytanie i rozpocząć dyskusję.

Nowoczesne platformy do organizacji eventów online oferują wiele sposobów na to, by zaktywizować uczestników webinarów. Jednym z nich są wcześniej wspomniane panele dyskusyjne i bezpośredni kontakt z prowadzącym. Innym mogą być prowadzone w czasie rzeczywistym quizy i konkursy. Pamiętaj, że im atrakcyjniejszy webinar przygotujesz, tym łatwiej zdobędziesz uwagę odbiorcy, a tym samym osiągniesz swój cel.

Szkolenia online dają też możliwość szybkiego uzyskania feedbacku od osób, które brały w nich udział. Wystarczy krótka ankieta na platformie, na której odbywało się spotkanie, albo wysłana później na adres mailowy i już wiesz, co możesz zmienić, aby kolejne webinary były bardziej wartościowe dla uczestników.

Webinar zachęci do zakupu Twojego produktu

Jednym z fundamentów współczesnej psychologii sprzedaży jest zaufanie. Jeśli uda Ci się przekonać odbiorcę do tego, żeby Ci zaufał, masz duże szanse na wywołanie u niego decyzji zakupowej. Webinary to świetny sposób na budowanie tej więzi – uczestnik takiego spotkania od razu widzi, jak dobrze znasz się na tym, co robisz.

Wyobraź sobie dwie sytuacje. W pierwszej zamieszczasz kod promocyjny na swoje produkty czy usługi bezpośrednio na swojej stronie internetowej. W drugiej przeprowadzasz webinar, a na jego zakończenie podajesz informację o możliwości skorzystania z rabatu. W tym pierwszym przypadku klient nie ma stuprocentowej pewności, że za znajdującymi się na stronie treściami stoisz Ty. A w drugiej już ma – przecież widzi Cię na żywo podczas webinaru. Wzbudzenie w nim chęci zakupu jest zatem znacznie bardziej prawdopodobne.

Sprzedaż szkoleń online

Gdy organizujesz event stacjonarny, uczestnicy mogą z niego skorzystać tylko tu i teraz – a jeśli nie uda im się wygospodarować na to czasu i dotrzeć na miejsce, okazja na przekazanie im wiedzy przepadnie. Webinar możesz nagrać, a następnie udostępnić przez internet wszystkim zainteresowanym w dowolnym momencie. Dobrze przemyślany cykl szkoleń online to produkt sprzedażowy, który przyniesie zysk nie tylko w ujęciu finansowym, lecz również wizerunkowym.

Planując webinar, miej na uwadze to, że jego powodzenie zależy przede wszystkim od tego, co chcesz przekazać słuchaczom. Nawet najlepiej wypromowany materiał nie odniesie sukcesu, jeśli uczestnicy szkolenia uznają go za mało przydatny. Starannie dobierz temat, opracuj konkretną treść i ubierz ją w atrakcyjną wizualnie formę, a z pewnością uda Ci się przykuć ich uwagę na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły