Ciemny motyw Jasny motyw

Webinar to jeden z najpopularniejszych formatów szkoleniowych online, który pozwala przekazywać wiedzę. Kluczowym elementem wpływającym na sukces webinaru jest jego interaktywność — jeśli słuchacze i prowadzący mogą rozmawiać ze sobą w czasie rzeczywistym i prowadzić dyskusje, to webinar będzie o wiele bardziej angażujący dla uczestników niż nagranie wideo, które można oglądać wyłącznie biernie, bez wpływu na jego przebieg.

Zacznij od stworzenia strategii

Webinar wymaga opracowania strategii, która pozwoli przygotować go i poprowadzić tak, aby zaciekawić słuchaczy. Pierwszym krokiem w ramach przygotowania angażującego webinaru, jest dokładne określenie grupy odbiorców i celów jakie chcemy zrealizować.

Szkolenia online mogą być organizowane wewnątrz organizacji — wtedy są zamknięte, a ich celem jest podnoszenie kompetencji wśród pracowników, lub spełniać inne cele marketingowe takie jak: generowanie i zbieranie leadów, budowanie “eksperckości” marki albo edukacja. Wtedy mogą być dostępne tylko dla zaproszonych użytkowników, za opłatą, lub otwarte dla wszystkie chętnych.

Odpowiadając na powyższe pytania o cele i grupę, dla której przygotowujemy webinar, określenie treści jest już prostsze. Po sformułowaniu tematu szkolenia i stworzeniu szczegółowego planu, uwzględniającego czas trwania webinaru i kolejność poruszanych zagadnień, przystępujemy do pracy nad prezentacją.

Zadbaj o dobrą prezentację szkoleniową

Prezentacja to najważniejsze narzędzie edukacyjne wykorzystywane przez prowadzących webinary. Podczas szkoleń online jest szczególnie ważna, ponieważ to na niej uczestnicy skupiają większość uwagi, a treść prezentacji rekompensuje brak bezpośredniego kontaktu z ekspertem i płynnie prowadzi uczestników przez szkolenie. Dobra prezentacja łączy elementy graficzne i tekstowe, zawiera animacje i napisana jest zwięźle, z użyciem haseł, które łatwo zapamiętać.

Warto stworzyć prezentację, która zawiera elementy interaktywne, pozwalające uczestnikom na decydowanie o kolejności poszczególnych zagadnień, zadawanie pytań, czy udział w quizach, podsumowujących materiał.

Tutaj z pomocą przychodzi technologia i nowoczesne studia dysponujące green screenem i scenografią 3D oraz platformy, pozwalające na interakcje pomiędzy uczestnikiem a prowadzącym. Jedną z takich platform jest veventy, wirtualna przestrzeń eventowa, przenosząca doświadczenia znane z tradycyjnych eventów do świata online.

Wybierz platformę do przeprowadzenia webinaru

Platform, na których można zrealizować webinar, jest całkiem sporo, ale nie każda daje te same możliwości nawiązywania interakcji pomiędzy uczestnikiem a prowadzącym. Najlepiej wybrać taką, która będzie intuicyjna w obsłudze, interaktywna i nie będzie wymagała instalacji dodatkowego oprogramowania, co już na wstępie może zniechęcać gości.

W kolejnym kroku warto przygotować maila skierowanego do uczestników, w którym zawarte będą wszystkie informacje o wymaganiach technicznych związanych ze spotkaniem, np. warto zaakcentować, że podczas webinaru nie należy uruchamiać innych programów do transmisji oraz wyjaśnić uczestnikom jak korzystać z interaktywnych funkcjonalności.

Jak poprowadzić angażujący webinar?

W teorii prowadzenie webinarów wydaje się bardzo proste, jednak w praktyce wymaga łatwości w nawiązywaniu kontaktu z widownią, prezencji i energii, która pozwoli utrzymać uwagę słuchaczy.

Świetnie przygotowana prezentacja i platforma dobrana z myślą o potrzebach uczestników szkolenia, to jednak duża część sukcesu. Interaktywne funkcjonalności, które pozwolą wciągnąć gości w przebieg szkolenia, żywe dyskusje i ciekawa oprawa graficzna, plus odrobina humoru, na pewno zaangażują nawet najbardziej wymagającą widownię.

Organizacja webinarów ma wiele korzyści — ekspertom umożliwia dzielenie się wiedzą, markom prowadzenie działań z zakresu content marketingu i zbierania leadów, a słuchaczom zdobywanie nowych kompetencji. Oczywiście im bardziej angażujący i interaktywny webinar, tym lepsze efekty dla twórców i bardziej zadowoleni uczestnicy, dlatego warto zainwestować w dobre narzędzia do prowadzenia tego typu szkoleń online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły