Ciemny motyw Jasny motyw

O ile przemawianie na żywo nie sprawia Ci żadnych trudności, o tyle na samą myśl o nagraniu wideo lub wystąpieniu online ściska Ci się żołądek i plącze język? Zobacz, jak dobrze wypaść przed kamerą i przestań się stresować podczas tworzenia filmów szkoleniowych czy prowadzenia wirtualnych eventów!

Dobrze przemyśl, co chcesz powiedzieć

Przemawianie przed kamerą bardzo Cię stresuje i powoduje, że zapominasz, co chciałeś powiedzieć? Wystarczy wcześniej popracować nad tekstem i stworzyć scenariusz przemówienia, a następnie podążać za nim. Przemyślany plan wystąpienia równa się mniejszemu ryzyku, że o czymś zapomnisz.

Opanuj strach typowy dla wystąpień przed kamerą

Zanim zaczniesz nagrywać wideo, poświęć czas na “zaprzyjaźnienie się” z kamerą. Im swobodniej będziesz czuć się w jej obecności, tym naturalniej wypadniesz w oczach widzów czy uczestników spotkania online.

W opanowaniu stresu przed kamerą może też pomóc wyobrażanie sobie, że nie przemawiasz do setek czy tysięcy osób, a do jednej – takiej, którą dobrze znasz i w której obecności czujesz się swobodnie.

Zadbaj o prawidłowe ustawienie kamery

Aby Twoje wystąpienie online lub nagranie wyglądało profesjonalnie, powinieneś stworzyć odpowiedni kadr, w którego centrum się znajdziesz. Aby przygotować pomieszczenie do nagrywania:

 • znajdź proste tło, które nie będzie rozpraszać widza. Usuń z niego wszelkie prywatne rzeczy, których nie powinny widzieć osoby oglądające Cię online;
 • wbrew pozorom biała ściana nie będzie najlepszym wyborem. Aby nadać jej naturalny wyraz, postaw za plecami np. jakąś roślinę;
 • ustaw kamerę w taki sposób, by promienie słoneczne czy sztuczne oświetlenie padało wprost na Ciebie. Gdy lampa będzie za Twoimi plecami, zaciemnisz sobie twarz. Jeśli jedynym źródłem światła będzie górna lampa, na Twoim obliczu pojawią się cienie;

Jeśli nie masz w domu warunków do nagrywania, możesz zawsze skorzystać z pomocy nowoczesnych narzędzi. W przypadku kilkuosobowych spotkań firmowych w przestrzeni online pomocne będzie chociażby rozmycie tła, na które pozwala specjalna opcja w aplikacji Teams. Jeśli zależy Ci na bardziej profesjonalnym efekcie, możesz skorzystać z naszego studio Stream Space. Dzięki green screenowi za Twoimi plecami pojawi się cokolwiek zechcesz – profesjonalne studio telewizyjne, imponująca scena albo kameralny gabinet.

Jak się ubrać do wystąpienia przed kamerą?

Podobnie jak na stacjonarnym evencie, w przypadku wystąpień online również musisz dopasować strój do okazji – i w zależności od niej wybrać mniej lub bardziej formalny outfit. Co więcej, Twoje ubranie powinno też dobrze wyglądać na nagraniu, a kamera nie wszystko “widzi” tak, jak ludzkie oko. Zerknij na naszą tabelę, by zobaczyć, na co uważać!

Makijaż i ubiór, dzięki którym dobrze wypadniesz przed kamerą

Jak przygotować sprzęt do wystąpienia online?

Do profesjonalnego nagrania wideo lub przeprowadzenia prezentacji online potrzebujesz trzech głównych elementów: kamery, oświetlenia i mikrofonu. O ile w przypadku dwóch pierwszych obsługa nie powinna Ci sprawić żadnych trudności, o tyle w przypadku ostatniego warto pamiętać o tym, aby:

 • trzymać mikrofon ok. 5-10 cm od ust;
 • jeśli korzystasz z modelu bezprzewodowego, na czas nagrywania ustawić w telefonie tryb samolotowy;
 • zrezygnować z biżuterii, która mogłaby przeszkadzać w przetwarzaniu Twojego głosu – brzęczących kolczyków, czy długiego naszyjnika, który ciągle uderza o mikrofon.

Przeprowadź próbę generalną nagrania

To Twoje pierwsze spotkanie z kamerą? Trema jest czymś naturalnym, jednak uda Ci się ją zmniejszyć, jeśli wcześniej przećwiczysz swoje wystąpienie. Nie masz do dyspozycji profesjonalnego sprzętu i pomocy specjalistów? To nie problem – posłuż się zwykłym aparatem albo telefonem, a o pomoc w nagraniu i ocenie Twoich starań poproś najbliższych.

Wiele wniosków wyciągniesz też po samodzielnym obejrzeniu próbnego nagrania. Przypatrz się temu, jak wygląda pozycja, którą przybrałeś, oraz jak oddziałują na Ciebie jako widza widoczne na ekranie gesty i słowa. Są sztuczne? Za mało w nich energii? A może Twoja dykcja nie jest zbyt staranna? W takim razie już wiesz, co poprawić przy kolejnej próbie.

Patrz w sam środek kamery

Choć przy przemawianiu do kamery przed Tobą nie ma prawdziwej widowni, powinieneś zachowywać się zupełnie tak, jak gdybyś występował na żywo. Skoro nie możesz przesuwać wzroku po wszystkich twarzach przed sobą, skup go na samym środku kamery. Wtedy każdy z uczestników spotkania online poczuje się tak, jak gdybyś patrzył wprost na niego.

Aby kadr wyglądał naturalnie, kamera powinna znajdować się na wysokości Twoich oczu lub lekko powyżej nich. Jeśli sprzęt jest za nisko (np. gdy korzystasz z laptopa położonego na biurku) koniecznie podłóż coś pod spód, aby oko kamery zrównało się z Twoją linią wzroku.

Jak mówić do kamery?

Mów wyraźnie i spokojnie

Aby dobrze wypaść przed kamerą, powinieneś nie tylko odpowiednio wyglądać, lecz przede wszystkim przemawiać w taki sposób, aby każdy doskonale słyszał, co masz do powiedzenia. Jak mówić, by wszyscy dobrze Cię zrozumieli?

 • Nawet jeśli masz przygotowany scenariusz przemówienia albo wręcz cały tekst wypowiedzi, nigdy nie ucz się go na pamięć. Recytowanie wyuczonych formułek sprawia, że ludzie przestają wierzyć w to, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Zamiast tego przemawiaj powoli i opowiadaj własnymi słowami.
 • Zwróć uwagę na dykcję – mikrofon bezlitośnie obnaży każdy błąd w wymowie.
 • Zrezygnuj ze wstawek, które pozwalają na zebranie myśli (“eee”, “yyy”, “mhm” itp.). Sekunda ciszy na ułożenie w głowie wypowiedzi to nic złego, a brak irytujących słuchaczy wtrąceń nada Ci profesjonalny charakter.
 • Oddychaj spokojnie i głęboko, używając przepony. Dzięki temu nie tylko będziesz mówić wyraźniej, ale też zrelaksujesz się i poczujesz większą pewność siebie.
 • Zanim zaczniesz mówić, wykonaj kilka ćwiczeń artykulacyjnych i rozgrzej struny głosowe. Miej też pod ręką wodę, aby nie zaschło Ci w gardle.

Panuj nad twarzą i ciałem podczas wypowiedzi

Aby dobrze wypaść przed kamerą, usiądź w wyprostowanej, a jednocześnie rozluźnionej pozycji. Staraj się pozostać w miarę nieruchomo i nie ruszać się podczas nagrywania – przez to Twoja sylwetka może tracić na ostrości, a Ty wypadniesz z wcześniej ustawionego, korzystnego kadru. Unikaj też ekspresywnej mimiki i gestykulacji, które odwracają uwagę od tego, co mówisz.

Aby się dobrze przygotować do wystąpienia, nie zapomnij o rozgrzaniu mięśni żuchwy i całego ciała przed wejściem na wizję. W efekcie tego będziesz brzmieć pewnie i lepiej panować nad gestami oraz wyrazem twarzy.

Kamera kocha naturalność

Zamiast zastanawiać się nad tym, jak dobrze wypaść przed kamerą, po prostu… bądź sobą. Widzowie zauważą, gdy będziesz do nich mówić w sztuczny, wyuczony sposób i nie przyniesie Ci to ich sympatii. Swobodna postawa ciała i przemawianie zupełnie tak, jak gdyby przed Tobą znajdowała się prawdziwa widownia, pomoże Ci w osiągnięciu sukcesu.

Miej też na uwadze to, że nagrywaną scenę można zawsze powtórzyć, w razie potrzeby nawet kilkukrotnie. Im więcej materiału nakręcisz, tym lepszy będziesz mieć wybór podczas montowania wideo.

A co jeśli przemawiasz na żywo, np. podczas konferencji online? Spokojnie – Twoi słuchacze to też ludzie, którzy zrozumieją, że się denerwujesz i z pewnością przymkną oko na drobne potknięcia będące efektem stresu. A z każdym kolejnym wystąpieniem przed kamerą będzie tylko lepiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły