Ciemny motyw Jasny motyw

Przemawianie publiczne to dla Ciebie pestka, ale wystarczy, że spojrzysz w oko kamery i cała pewność siebie natychmiast znika? Oto kilka wskazówek, dzięki którym odzyskasz swobodę podczas nagrywania filmów i prowadzenia wydarzeń online.

Dobre przygotowanie zwiększa pewność siebie

Pierwszy krok do przełamania obawy przed wystąpieniami online to zaznajomienie się z tym, co będziesz robić. Twój strach nie dotyczy bowiem samej kamery jako urządzenia, ale tego, że źle wypadniesz na nagraniu. A rozwiązanie tego problemu jest proste: staranne przygotowanie na każdą ewentualność, która może Cię zaskoczyć. Zwróć szczególną uwagę na:

  • szkic całej wypowiedzi – nie pisz gotowej treści, którą następnie odczytasz. Zamiast tekstu stwórz sam plan i spisz w punktach najważniejsze elementy. Dzięki temu wypowiedź nabierze autentyczności, a Ty będziesz wyglądać na eksperta w swojej dziedzinie;
  • obsługę sprzętu – nie uda Ci się odprężyć i skupić na swoim zadaniu, jeśli przez cały czas będziesz nerwowo zerkać na kamerę, obawiając się tego, że odmówi posłuszeństwa, albo co chwilę prosić o pomoc techniczną. Jeśli przyjedziesz do studio szybciej i zapoznasz się z obsługą sprzętu, poczujesz się pewniej, a Twoi widzowie na pewno to zobaczą.

Oswajaj się z kręceniem filmów

Pamiętasz moment, gdy po raz pierwszy usiadłeś na rowerze i z lekkim strachem przejechałeś na nim kilka metrów? Z każdą kolejną próbą przychodziło Ci to o wiele łatwiej. Podobną obawę miałeś też pewnie pierwszego dnia w nowej pracy, gdy próbowałeś poznać nowe otoczenie, w którym dziś czujesz się jak ryba w wodzie.

Wniosek? Jeśli chcesz dobrze wypaść przed kamerą, musisz się z nią oswoić. Nawet jeśli nie masz możliwości wcześniejszego wypróbowania profesjonalnego sprzętu, do treningu w zupełności wystarczy Ci smartfon.

Gdy już przygotujesz odpowiednie stanowisko do nagrywania, uruchom kamerę i nagraj krótki film. Obejrzyj go i zwróć uwagę na to, jak wyglądasz i jak brzmi Twój głos. Zastanów się: czy gdybyś to Ty był odbiorcą nagrania, to uwierzyłbyś osobie widzianej na ekranie? Jeśli nie, to pomyśl, co możesz zmienić, by wypaść bardziej przekonująco. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu takich próbach będziesz już to robić niemalże automatycznie i zapomnisz o strachu przed kamerą.

Jak wypracować pewność siebie?

Odpowiednia postawa to +10 do swobody przed kamerą

Co myślisz, gdy patrzysz na osobę, która siedzi skulona, jej ramiona są opuszczone, a ręce założone na siebie lub nienaturalnie wykręcone? Jej postawa jasno świadczy o tym, że czuje się niepewnie i niekomfortowo oraz że najchętniej byłaby teraz w zupełnie innym miejscu.

Właśnie dlatego powinieneś dokładnie poznać swoje ciało i nauczyć się nad nim panować zanim staniesz przed kamerą. W jaki sposób to zrobić?

  • Wypracuj spokojną, opanowaną mimikę, którą możesz przybrać “na żądanie”, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Dopełnij ją “firmowym” uśmiechem, który doda Twojej postawie naturalności i pomoże Ci w zaskarbieniu sobie sympatii widzów.
  • Przećwicz dykcję, aby brzmieć pewnie w każdej sytuacji. Dzięki temu unikniesz jąkania i załamywania głosu, gdy tylko się zestresujesz.
  • Przyjrzyj się sposobowi, w jaki podkreślasz wypowiedź gestami. Jest ich tak dużo, że trudno skupić się na wypowiedzi? A może siedzisz jak posąg i tym samym usypiasz swoich widzów? W rzetelnej ocenie gestykulacji może Ci pomóc ktoś bliski, kogo poprosisz o wysłuchanie krótkiego przemówienia.
  • Przybierz wyprostowaną postawę, unieś lekko podbródek i patrz prosto w kamerę. Zachowuj się tak, jak gdybyś rozmawiał ze znaną Ci osobą, a nie z setkami lub tysiącami obcych osób znajdujących się po drugiej stronie łącza.

Jesteś pewny siebie, gdy na takiego wyglądasz

Choć klucz do pewności siebie znajduje się w Twojej psychice, możesz na niego wpłynąć poprzez… ubiór. Wybierając strój, kieruj się nie tylko tym, jak się w nim czujesz, ale również tym, jak będzie wyglądać w oczach innych osób. Pamiętaj o tym, że Twoje nagranie czy wystąpienie online będą oglądać ludzie, którzy Cię nie znają, zatem pierwszą opinię o Tobie wyrobią sobie na podstawie wyglądu. Jeśli będziesz sprawiać wrażenie pewnego siebie, tak Cię odbiorą.

Przywołaj szczęśliwe wspomnienia

Pewność siebie zależy w dużej mierze od wyobraźni. Gdy w Twojej głowie kłębią się negatywne myśli i obawy przed tym, co może pójść źle, czujesz się niepewnie i na takiego wyglądasz. Wypróbuj jednak trick wykorzystywany przez profesjonalnych mówców. Tuż przed wejściem na wizję przypomnij sobie jakieś pozytywne wspomnienie – chwilę, podczas której czułeś się szczęśliwy i niczym się nie martwiłeś. Od razu poczujesz się bardziej zrelaksowany, a widzowie odczytają tę naturalność i swobodę przed kamerą jako pewność siebie i tego, co mówisz. Wizualizacja to potężne narzędzie.

Nagranie nie wyszło najlepiej? Zawsze możesz je powtórzyć. Nie jesteś zadowolony ze swojego wystąpienia online? Trudno – z każdym kolejnym pójdzie o wiele lepiej, a efekt będzie bardziej satysfakcjonujący. I pamiętaj, że pewność siebie i swoboda przed kamerą to cecha nie wrodzona, a wypracowana. Wystarczy odrobina wysiłku i zaangażowania, a całkowicie zapomnisz o lęku, który wcześniej czułeś na samą myśl o wystąpieniu online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły