Ciemny motyw Jasny motyw

Co łączy YouTubera, twórcę webinarów i organizatora szkolenia online? Każdy z nich prędzej czy później stanie przed koniecznością zbudowania domowego studio filmowego. Jeśli Ty również planujesz stworzyć profesjonalną przestrzeń do nagrywania wideo we własnym domu, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Plan minimum: kamera

Jak zrobić domowe studio filmowe, nie wydając przy tym dużo pieniędzy na sprzęt? Aby w ogóle zacząć swoją przygodę z nagrywaniem wideo, będziesz potrzebować przede wszystkim kamery. Wybór urządzenia do domowego studio dostosuj do swoich umiejętności.

Jeśli nie znasz się na ustawieniach obrazu, wybierz podstawowy model z dobrym trybem automatycznym, który Cię w tym wspomoże. Zwróć uwagę na obecność autofocusa, który wyostrzy Twoją twarz, oraz stabilizacji obrazu, dzięki której dynamiczne ujęcia nie będą się rozmazywać. Jeśli lubisz eksperymentować z parametrami, warto postawić na bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, które zapewni Ci lepsze możliwości.

Kamerę najlepiej wyposażyć w profesjonalny statyw, który ją ustabilizuje, a jednocześnie ułatwi dopasowanie do Twojej pozycji – w zależności od tego, czy nagrywasz na stojąco, czy na siedząco. Jeśli na początku nie chcesz wydawać na niego pieniędzy, spróbuj go zaimprowizować, podkładając pod urządzenie inne przedmioty – chociażby grube książki. Upewnij się jednak, że wykonana przez Ciebie konstrukcja na pewno jest stabilna zanim położysz na niej kamerę.

Czego potrzebujesz do urządzenia domowego studia filmowego

Oświetlenie i mikrofon do domowego studio

Nawet najlepsza kamera nie zapewni dobrego obrazu, gdy kadr nie będzie dostatecznie rozświetlony. Jeśli do pomieszczenia, w którym nagrywasz, nie dociera zbyt dużo światła słonecznego, musisz wyposażyć się w sztuczne oświetlenie.

Czego będziesz potrzebować? Dużej lampy LED, której mocą będziesz swobodnie sterować, oraz softboxa, który pozwoli subtelnie zmiękczyć i rozproszyć światło. Na czas nagrywania filmu warto zasłonić okna, by padające przez nie światło dzienne nie zakłócało wypracowanych warunków.

Możesz też wykorzystać profesjonalny trick oświetleniowy i zastosować trzy osobne lampy. Dwie warto ustawić po bokach kadru, a trzecią tak, by oświetlała Cię z góry lub rzucała cień na tło. Taki zabieg doda kadrowi przestrzenności i optycznie oddzieli Twoją sylwetkę od tła.

Aparaty, kamery czy smartfony mają co prawda wbudowane mikrofony, jednak jakość rejestrowanego przez nie dźwięku pozostawia wiele do życzenia. Na dobrą sprawę nieważne, jakiego mikrofonu zewnętrznego użyjesz – i tak uzyskasz o wiele lepszy efekt.

Dobrym wyborem dla osoby początkującej będzie tzw. mikrofon krawatowy, czyli niewielkie urządzenie przypinane do ubrania. Jeśli masz już jakieś doświadczenie w pracy z mikrofonem i zależy Ci na bardziej profesjonalnym rezultacie, warto rozważyć zakup modelu kierunkowego.

Przestrzeń i tło do nagrywania wideo

Choć kręcić filmy można w zasadzie wszędzie, radzimy Ci, aby dobrze przemyśleć kwestię wyboru odpowiedniego pomieszczenia. Dlaczego? Aby widzowie dobrze słyszeli to, co do nich mówisz, pokój nagrań musi być odizolowany od hałasu dobiegającego z pozostałej części domu, jak i tego płynącego z ulicy. Co więcej, powinien też cechować się dobrą akustyką, aby zmniejszyć ewentualny pogłos.

Profesjonalny wygląd nagranego materiału wideo zależy również w dużej mierze od tła. W domowych warunkach możesz zadbać co najwyżej o to, by było uporządkowane i nie rozpraszało widzów. Najlepiej wybierz do tego jasną ścianę i wykończ dodatkami, które ją nieco ożywią – np. dużą, żywą rośliną. Do zaaranżowania bardziej “egzotycznego” tła będzie Ci już potrzebny green screen.

domowe czy profesjonalne studio filmowe

Domowe vs. profesjonalne studio filmowe

Jeśli zależy Ci na tym, by gotowe wideo wyglądało profesjonalnie, powinieneś zainwestować w odpowiedni sprzęt, który może trochę kosztować. Co więcej, z biegiem czasu trzeba będzie go naprawiać lub wymienić na nowszy – a to kolejny wydatek. Musisz też zaznajomić się z obsługą sprzętu i montażem filmów, co może przysporzyć Ci trudności. A nawet jeśli to nie okaże się niemożliwym do rozwiązania problemem, możesz napotkać na jeszcze inny – brak miejsca, w którym mógłbyś rozłożyć sprzęt i nagrywać.

Alternatywą dla powyższego jest wynajem profesjonalnego studio wraz ze wszystkim, czego możesz potrzebować przy pracy nad filmem. Największą zaletą tego rozwiązania są ogromne możliwości technologiczne, które masz na wyciągnięcie ręki. Zamiast nagrywać wideo na tle ściany możesz np. stworzyć wirtualną scenografię, która przykuje uwagę widzów i uatrakcyjni prezentowane przez Ciebie treści.

Ile może Cię to kosztować? Mniej niż myślisz – przyjrzyj się naszemu cennikowi. Ostateczny koszt zależy od:

  • wielkości pomieszczenia,
  • wykorzystywanej technologii do generowania tła,
  • obecności lub braku dodatkowych sprzętów,
  • liczby osób zaangażowanych do obsługi Twojego projektu w studio.

Nie wiesz, który pakiet sprawdzi się w Twoim przypadku? Skonsultuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci w wyborze optymalnego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły